W Egipcie odkryto drugiego Sfinksa. Poznajcie najciekawsze teorie jednej z największych zagadek starożytności

Udostępnij

Odkrycie w Egipcie! Podczas prac budowlanych natrafiono na pomnik podobny do Sfinksa. Jakie tajemnice skrywa budowla?

Starożytne cywilizacje były nadzwyczaj rozwinięte, bez wielu ich wynalazków nasze życie wyglądałoby inaczej. Mimo rozwoju technologii i wiedzy na temat tej epoki dalej pozostaje wiele tajemnic. Niektóre mogą tłumaczyć, skąd pochodzi ludzkość. Ostatnio popularny był zalany wodą grobowiec znalezionego w Aleksandrii. Obecne odkrycie jest bardziej spektakularne. Znaleziono bowiem w Luksorze posąg przypominającego słynnego Sfinksa.

Drugi Sfinks znaleziony w Luksorze

Okrycia dokonano przypadkiem. W Luksorze podczas remontu nad jedną z dróg robotnicy natrafili na zabytek. Posąg podobny do Sfinksa - jednego z egipskich reliktów Starożytności. Inżynierowie, którzy zajmują się odkryciem, opisali go jako lwie ciało z ludzką głową, czyli wygląd pasujący do odpowiednika.

Większość posągu jest w ziemi. Odkopanie musi być staranne - Sfinks musi zostać odkryty na tyle, by go zbadać, a jednocześnie pozostać mocno osadzony w gruncie, co zapewni mu stabilność. Jak twierdzi Mohamed Abel Aziz, Dyrektor Generalny Starożytności dopiero wówczas naukowcy będą mogli dokładnie zbadać sensacyjne znalezisko, w tym bliżej przyjrzeć się jego kształtowi i rozmiarom. Przypuszcza się, że zabytek został wybudowany za panowania Chefrena i liczy 4 tysiące lat.

Sfinks - jedna z największych zagadek ludzkości

Sfinks jest przedstawiany jako lew z głową człowieka. Wizerunek utrwalony w okresie Starego Państwa. Posągi były strażnikami grobowców. Największy zbudowano w 2550 r. p.n.e. na rozkaz Chefrena. Nazywany przez naukowców Wielkim Sfinksem mierzy ponad 72 metry, a zlokalizowany jest w archeologicznym raju. Sąsiadują z nim trzy Wielkie Piramidy w Gizie, w których znajdują się grobowce Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

pomnik Sfinksa Egipt

Budowla posiada walory estetyczne i powiązanie z politeistycznymi wierzeniami. Wnętrze to największa zagadka. Możliwe, że pod nim znajdują się tajne komnaty bądź system podziemnych korytarzy łączący Sfinksa z piramidami. Legendy mówią o tzw. Sali Zapisków. Podobno jest to pomieszczenie, w którym znajduje się wiedza na temat Egiptu oraz tajemnic ludzkości - ich istnienia i pochodzenia.

Tajemnice Sfinksa

Kogo przedstawia budowla? Uważano, że wzorem był Chefren. W 2009 r. Robert K.G. Temple zajął kontrowersyjne stanowisko w sprawie. W książce „Tajemnica Sfinksa” stwierdził, że obecne oblicze Sfinksa istnieje od niedawna, gdyż pierwotnie posąg przedstawiał Anubisa. Zwrócił uwagę na małą głowę rzeźby oraz fakt, że ciało przypomina zwierzę z gatunku psowatych.

Budowla łączy się z przepowiedniami Edgara Cayce'a. Poruszył on temat cywilizacji Atlantydy. W 1935 r. ukazały mu się losy mieszkańców miasta. Podobno ocaleni z katastrofy przybyli do Egiptu i tam wybudowali piramidy oraz Sfinksa.

A co wy sądzicie na temat Sfinksa? Jak wiele tajemnic może skrywać budowla? Dajcie znać w komentarzach i koniecznie zajrzyjcie do Archiwum Tajemnic po więcej niewyjaśnionych zagadek.