Niezwykła rola międzynarodowej stacji kosmicznej

Udostępnij

Międzynarodowa stacja kosmiczna pełni niezwykle ważną rolę. W przejrzystą noc można zauważyć ją nawet nad terenem Polski. ISS to sześcioosobowa, międzynarodowa grupa kosmonautów, którzy są odpowiedzialni za zbieranie informacji, odpowiedni przebieg badań i przeprowadzanie eksperymentów kosmosie.

Kosmonauci przeznaczają na pracę średnio 12 godzin na dobę, jest to niezwykle odpowiedzialne i trudne zajęcie – od niego zależą wyniki badań a także bezpieczeństwo załogi ISS. Badania dotyczą głównie zgłębiania zagadnień astrofizyki, biologii, medycyny i psychologii. Załoga jest także odpowiedzialna za skrupulatne badanie próbek i materiałów pobranych podczas wyprawy, oraz ich dogłębną analizę i raportowanie wyników pracy naukowcom na Ziemi,

Mało kto wie, że w kosmicznym laboratorium trwają nawet badania nad skutecznym lekiem na nowotwór. Naukowcy na stacji raportują także oddziaływanie warunków pozaziemskich i grawitacji na ludzkie ciało. Dzięki takim badaniom, w przyszłości łatwiej będzie planować wyprawy odkrywcze na Marsa i Księżyc. Żadne laboratorium znajdujące się na Ziemi nie może zaoferować takich warunków jakie panują na stacji ISS, także wyniki badań i obserwacji poczynionych w kosmosie mają nieocenioną wartość.

Stacja naukowa ISS udostępnia także możliwość współpracy studentom, uczniowie mają w ten sposób okazję zlecić załodze eksperyment naukowy – potrzebny do ich prac dyplomowych, i stacjonarnych badań naukowych.

moiędzynarodowa stacja kosmiczna

Najważniejszymi państwami, które ściśle współpracują z ISS to Stany Zjednoczone i Rosja. Te dwa antagonistyczne państwa o niezbyt przyjacielskiej polityce zagranicznej – w tym wypadku muszą ze sobą współpracować. Przez sytuację polityczną, która miała niedawno miejsce na Ukrainie – w pewnym momencie doszło do ochłodzenia tej relacji. Zarówno w kwestii organizacji badawczych wypraw kosmicznych jak i dostaw silników rakietowych z Rosji do USA. Jednakże oficjalnie, poza wieści zza kuluarów, te dwa kraje nie zaprzestały współpracy a loty nie zostały przerwane. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że wiedza, którą załoga zdobywa podczas wypraw kosmicznych jest na tyle ważna, że znajduje się poza podziałami politycznymi.

Według posiadanych informacji, ISS po 20125 roku przestanie być finansowane prze NASA. Jest wiele alternatywnych planów na podtrzymanie losów stacji takich jak na przykład prywatyzacja stacji, lecz taki scenariusz może być trudny do zrealizowania z uwagi na koszty. Za około 7 lat stacja będzie wymagała również bardzo kosztownych modernizacji i wymiany niektórych części statku – taka procedura może kosztować miliardy.  Niemniej jednak, dopóki stacja sprawnie funkcjonuje, warto czerpać z jej badań jak najwięcej. ISS to wspaniały przykład na to, że nauka jest powyżej podziałów narodowościowych, politycznych i finansowych. Załoga stacji to zespół multikulturowy, który udowodnił całemu światu, że taki model współpracy jest możliwy, a oprócz tego przynosi wiele korzyści. ISS to piękny przykład na to, że dobro nauki jest ponad wszelkimi podziałami.