Maria Skłodowska-Curie została wybrana najbardziej wpływową kobietą w historii

Udostępnij

Ostatnio, z okazji setnej rocznicy uchwalenia ustawy nadającej Brytyjkom prawa wyborcze, magazyn BBC History przygotował listę „100 kobiet, które zmieniły świat”. Lista była przygotowywana etapami: po 10 nominacji zostało zgłoszone przez 10 historyczek, a następnie przeprowadzono głosowanie, w którym brali udział czytelnicy magazynu. Zwycięzcą rankingu została Maria Skłodowska-Curie – naukowiec, pionierka badań nad promieniowaniem, pierwsza osoba, która zdobyła aż dwie nagrody Nobla – z chemii i fizyki.

Maria Skłodowska-Curie

Patricia Fara, przewodnicząca Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki, zgłosiła do plebiscytu kandydaturę polskiej uczonej. Fara w uzasadnieniu podkreśliła, że Skłodowska-Curie może pochwalić się „niezwykłym zestawem osiągnięć”. Jej osiągnięcia imponowały w wielu dziedzinach –jako pierwsza kobieta  otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki, była pierwszą profesorką na Sorbonie oraz pierwszą osobą, której przyznano dwa Noble (najpierw z fizyki w 1903 r., a później z chemii w 1911 r.). Do dnia dzisiejszego Maria  Skłodowska-Curie nadal jest  osobą w historii, której osiągnięcia uhonorowano nagrodą  Nobla z dwóch różnych dziedzin.

Wybitna chemiczka urodziła się w 1867 r. w Warszawie. Ponieważ na ówczesnych ziemiach polskich kobiety nie mogły studiować, w wieku 24 lat wyjechała do Paryża – na studia na Sorbonie. Ona właśnie stworzyła nowe pojęcie w chemii – radiochemia. Odkryła ponadto teorię promieniotwórczości, technologię rozszczepiania izotopów promieniotwórczych, ale najlepiej znane są jej odkrycia pierwiastków: Radu i Polonu.  Życie nie oszczędzało Marii Skłodowskiej-Curie – jak komentowała Fara: „w Polsce jej rodzina cierpiała pod rosyjskim reżimem. We Francji uznano ją za podejrzaną jako cudzoziemkę. I oczywiście gdziekolwiek by się nie udała, była dyskryminowana jako kobieta”.

Rosa Parks

Drugie miejsce zajęła Rosa Parks – jeden z najważniejszych symboli z segregacją rasową, nazywana „matką ruchu praw obywatelskich”. W latach 50-tych XX wieku w Ameryce panowała segregacja rasowa. W autobusach kilka rzędów z przodu było zarezerwowane dla białych, a pozostałe z tyłu dla czarnoskórych. Jej protest z dnia 1 grudnia 1955 r. polegał na zajęciu miejsca z przodu i odmowie przejścia do strefy dla kolorowych. Sprawa została skierowana do sądu, a  Parks została uznana winną naruszenia przepisów w zakresie segregacji rasowej. Rosa Parks złożyła odwołanie do sądu obwodowego. Na końcu sprawa trafiła do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który po rozpatrzeniu uznał wyrokiem z  13 listopada 1956 r. przepisy wprowadzające i regulujące segregację rasową w autobusach zasp rzeczne z konstytucją.

Emmeline Pankhurst

Ostatnie miejsce na podium zajęła Emmeline Pankhurst, która była jedną z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek. Pankhurst w 1903 r. zakładała Woman′s Social and Political Union. Słynne stwierdzenie, że „rozbita szyba to najcenniejszy dziś argument w polityce”, spowodowało, że sufrażystki wybijały szyby w oknach polityków, przeciwnych nadaniu kobietom praw wyborczych.

Oto pełna lista najbardziej wpływowych kobiet według rankingu BBC History:

1. Maria Curie
2. Rosa Parks
3. Emmeline Pankhurst
4. Ada Lovelace
5. Rosalind Franklin
6. Margaret Thatcher
7. Angela Burdett-Coutts
8. Mary Wollstonecraft
9. Florence Nightingale
10. Marie Stopes
11. Eleonora Akwitańska
12. Maria z Nazaretu
13. Jane Austen
14. Boudika
15. Diana, księżna Walii
16. Amelia Earhart
17. Królowa Wiktoria
18. Josephine Butler
19. Mary Seacole
20. Matka Teresa z Kalkuty