5 prostych sposobów na pielęgnację skóry latem

Udostępnij

Gdy na zewnątrz panują upały i silne słońce, nasza skóra woła o dodatkową dawkę nawilżenia. Jak odpowiednio zadbać o nią właśnie latem, kiedy jest wyjątkowo mocno narażona na przesuszenia i uszkodzenia? Poniżej przedstawiamy pięć praktycznych porad, które pomogą Ci zachować dobrą kondycję skóry nawet podczas największych upałów.

1. Przede wszystkim filtry

Pierwszy punkt listy porad na temat dbania o skórę latem nie może być inny. Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem to najlepsze, co możesz podarować swojej skórze i co zaowocuje również w przyszłości. Zniszczenia spowodowane przez słońce są przyczyną przedwczesnego starzenia się, głębokich zmarszczek, przebarwień oraz nowotworów. Dlatego kremu z filtrem używaj nie tylko podczas plażowania, ale przez cały czas. Do ochrony ciała wybierz SPF 20 lub wyższy – w zależności od swojej karnacji i tendencji do powstawania poparzeń słonecznych. Twarz potrzebuje silniejszego zabezpieczenia, dlatego najlepszy będzie filtr 50 lub 100.

2. Woda zdrowia (i piękna) doda

Nawadnianie od środka istotne jest nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dobrego samopoczucia, ale i prawidłowego nawilżenia skóry. Dlatego pij codziennie przynajmniej 1,5 płynów, nawet jeżeli nie czujesz pragnienia.

3. Witaminy piękna

Latem chyba nikogo nie trzeba namawiać na spożywanie świeżych owoców i warzyw. To bardzo dobry wybór, ponieważ w świeżych produktach znajduje się wiele składników potrzebnych naszemu organizmowi. Na skórę najlepiej wpływają witaminy A, C i E. Witaminę C (odpowiedzialną za budowę rusztowań kolagenowych) znajdziemy m.in. w truskawkach, cytrusach, pomidorach czy jagodach. Witaminę A (odpowiedzialną za odnowę komórek skóry) w nabiale, marchwi czy żółtkach jaj, a witaminę E (pomagającą utrzymać w dobrym stanie skórę) w warzywach liściastych, orzechach oraz produktach pełnoziarnistych.

4. Nawilżenie, nawilżenie, nawilżenie

Ponieważ latem skóra bardziej się poci, może sprawiać wrażenie przetłuszczonej. Pamiętaj jednak, żeby mimo to nie rezygnować z kremu nawilżającego do twarzy oraz balsamu do ciała. Zamiast tłustych specyfików, które stosowałaś zimą, wybierz lżejsze, oparte na wodnej formule. Używaj ich zarówno do pielęgnacji ciała, jak i twarzy. Jeśli chodzi o makijaż, ciężkie podkłady zamień na krem BB, najlepiej z filtrem przeciwsłonecznym – to pomoże zapobiec zapychaniu porów.