Jak wybrać teleskop dla amatora?

Udostępnij

Obserwacja nieba pozawala dostrzec wiele zdarzeń, które są atrakcyjne nie tylko dla profesjonalnych astronomów, ale również amatorów. Na jakie parametry zwrócić zatem uwagę przy wyborze teleskopu? Jaki sprzęt będzie odpowiedni dla amatora? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Teleskop soczewkowy czy zwierciadlany?

Teleskopy to urządzenia, które mogą różnić się budową, a co za tym idzie możliwościami. Do najpopularniejszych zaliczany jest teleskop soczewkowy, czyli refraktor oraz teleskop zwierciadlany, czyli reflektor. Teleskopy soczewkowe zbudowane są z obiektywu składającego się z soczewek, które załamują promienie światła i w ten sposób je skupiając. Teleskopy zwierciadlane posiadają natomiast lustro, które skupia światło poprzez odbicie. Oba teleskopy różnią się nie tylko parametrami, ale również możliwościami optycznymi. Refraktor dedykowany jest bowiem do obserwacji planet oraz księżyca, a teleskop zwierciadlany umożliwia również obserwowanie mgławic oraz gromad kulistych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie teleskopu?

Chcąc kupić sobie teleskop warto mieć świadomość, że o jego funkcjonalność zależy nie tylko od rodzaju urządzenia, ale również jego parametrów. W związku z tym przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • średnicę obiektywu lub lustra, co jest najważniejszym parametrem opisującym soczewkę i zwierciadło. Od rozmiaru średnicy zależy bowiem to, ile światła może pochłonąć dany model teleskopu, co w dalszej kolejności przekłada się na widziany obraz. Średnica wyrażana jest w milimetrach, a ogólna zasada jest taka, że im jest ona większa, tym droższy będzie sprzęt;

  • ogniskową teleskopu, czyli odległość pomiędzy soczewką bądź lustrem, a punktem skupienia. Ogniskowa przekłada się nie tylko na powiększenie oferowane przez teleskop, ale również jego długość;

  • powiększenie, które zostało wspomniane przy poruszeniu kwestii ogniskowej. Warto jednak mieć świadomość, że powiększenie teleskopu wbrew temu co mówią sprzedawcy nie jest najbardziej istotne. Możliwości teleskopu w o wiele większym stopniu zależą bowiem od średnicy jego obiektywu lub lustra. Zbyt duże powiększenie może pogarszać jakość obrazu, czy utrudniać lokalizację konkretnych obiektów.

Jaki teleskop dla amatora?

Teleskopy to urządzenia, które dają naprawdę duże możliwości. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku amatorów nie ma sensu wybierać profesjonalnego sprzętu. Wynika to z faktu, że astronom amator nie wykorzysta większości możliwości oferowanych przez profesjonalne urządzenie, które może okazać się bardzo drogie. Czym zatem powinien charakteryzować się zatem teleskop dla amatora? Przede wszystkim urządzenie powinno być łatwe w obsłudze, co przemawia za zakupem teleskopu soczewkowego, który nie wymaga zaawansowanych ustawień. Bardzo ważną kwestią jest również waga i gabaryty sprzętu, które są uzależnione chociażby od rozmiaru średnicy. Z jednej strony większa średnica oznacza większe możliwości, jednak z drugiej strony taki teleskop będzie trudniej przenieść w inne miejsce. Kompaktowy sprzęt można natomiast ustawić praktycznie wszędzie, co pozwala znaleźć najdogodniejsze miejsca do obserwacji nieba. Mniejsze teleskopy są również doskonałym rozwiązaniem w przypadku wyboru sprzętu dla dzieci. Z pewnością nie warto kupować im zabawkowych teleskopów, jednak zakup zbyt zaawansowanego i ciężkiego sprzętu również nie ma sensu, ponieważ może zniechęcić do astronomii. Idealnym rozwiązaniem są kompaktowe urządzenia o sporych możliwościach, dzięki czemu będzie można z nich korzystać przez lata.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wybierają teleskop dla amatora warto kierować się przede wszystkim łatwością jego obsługi, co nie zniechęci do obserwowania nieba. Czynność ta może być bowiem naprawdę interesująca, a o rosnącej popularności amatorskiej astronomii może świadczyć chociażby popularność wyszukiwania w Internecie hasła: „teleskop giełda”.

Artykuł partnera