Badania naukowe wykazały, że egipskie mumie i kosmos mają ze sobą wiele wspólnego. Nikt się tego nie spodziewał, ale piękny sztylet wykonany z „żelaza z gwiazd” został złożony do grobu wraz z faraonem Tutenchamonem. Dopiero XXI wiek umożliwił przeprowadzanie skomplikowanych analiz spektrograficznych materiałów, pozwalających na dokładne określenie miejsca ich pochodzenia.
Sztylet Tutenchamona zrobiono z żelaza pochodzącego meteorytu
Analizując przedmioty znalezione w grobie Tutenchamona, naukowcy dokonali niespodziewanego odkrycia. Sztylet znaleziony obok mumii młodego faraona, został wykonany z żelaza pozyskanego z meteorytu. Tego odkrycia dokonały współpracujące ze sobą zespoły badaczy z Politechniki w Mediolanie i Uniwersytetu w Pizie oraz archeolodzy z Muzeum Egipskiego w Kairze. Najmłodszy i zarazem jeden z najsłynniejszych władców Egiptu, Tutenchamon, miał wyjątkowo ciężkie życie. Zmarł młodo – w wieku około 20 lat, a przez całe swe życie cierpiał na wiele chorób – miał szpotawą stopę, wyjątkowo liczne zwyrodnienia kości oraz malarię. Większość chorób trapiących młodego faraona mogło być pochodna genetycznych mutacji. Rodzice faraona byli bratem i siostrą, a on sam był owocem kazirodczego związku. W starożytnym Egipcie takie związki nie były w żaden sposób piętnowane, bo nie zdawano sobie sprawy ze zdrowotnych konsekwencji możliwości wystąpienia aberracji chromosomalnych. Wprawdzie młody Tutenchamon nie cieszył się długim życiem, ale jego poddani chcieli go po królewsku uhonorować – oferować niezwykły przedmiot wykonany z „żelaza z gwiazd”.
Sztylet Tutenchamona wykonano z meteorytu – czy wiemy z którego?
Szczegółowe badania sztyletu znalezionego przy udzie mumii jednoznacznie wykazały, że jego ostrze zostało wykonane odłamków żelaznego meteorytu, który najprawdopodobniej uderzył w Ziemię w okresie zbliżonym do rządów faraona Tutenchamona. Meteoryt zawierał około 88 procent żelaza, 10,8 procent niklu i 0,6 procent kobaltu. Badanie sztyletu potwierdziło tezy stawiane archeologów – tak wysoka zawartość niklu charakteryzuje właśnie żelazo pochodzące z meteorytu.
Meteoryty różnią się między sobą składem, co pozwala na dokładne ustalenie, z którego konkretnie meteorytu pochodził ważący około kilograma blok, z którego Egipcjanie wykuli elegancki sztylet.
Dokładna, pierwiastkowa analiza składu fragmentu „kosmicznego sztyletu” było możliwe dopiero wskutek zastosowania metody tzw. fluorescencji roentgenowej. Schemat działania tej metody oparty jest na naświetleniu badanego przedmiotu, a następnie zarejestrowaniu wartości emitowanego przez nie promieniowania. Takie promieniowanie jest charakterystyczne dla danego pierwiastka. Dlaczego właśnie tę metodę wykorzystano podczas badania sztyletu Tutenchamona? Dzięki tej metodzie unika się jakichkolwiek uszkodzeń badanego przedmiotu i to właśnie udało się również w tym przypadku.
Dalsze szczegółowe analizy pozwoliły w końcu rozwiązać zagadkę – „żelazo z gwiazd” pochodzi najprawdopodobniej z części meteorytu Kharga. Jego liczne pozostałości zostały odkryte w 2000 roku niedaleko Aleksandrii.