1 Spożywamy dużo wody
Podstawa w trakcie upałów to zawsze odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie nawet 3 litrów dziennie przy czym powinna być to woda wysoko zmineralizowana, która uzupełnić braki jakie powstaną w związku z tym, że dużo się pocimy. Uzupełniać można wodę słabą herbatą a także sokami owocowo – warzywnymi. Szczególnie sok pomidorowy, który dostarcza potas będzie cenny.
2 Odpoczywamy w cieniu
W środku dnia słońce operuje najmocniej i dlatego wtedy lepiej pozostawać w cieniu. Jeśli koniecznie będzie się wychodzić to warto ochronić ciało kremem z filtrem a także założyć lekkie zwiewne ubranie. Oczywiście najlepiej przebywać w cieniu.
3 Lekka dieta
W gorące dni najlepiej spożywać potrawy, które składają się z warzyw i owoców. Świetnie sprawdzą się lekkie sałatki, które będą odżywcze, orzeźwiające i nie obciążą organizmu trawieniem. Unika się dań ciężkich smażonych, tłustych i mięsnych.
4 Ochłoda lodowa
Lody, jeśli spożywane będą w rozsądnej ilości nie powinny szkodzić. Może być to sposób na ochłodzenie organizmu. Jednak jemy tylko lody z pewnego źródła, by unikać przykrego zatrucia pokarmowego.
5 Uwaga na różnice temperatur
W upalne dni przejście z gorącego podwórka do zimnego pomieszczenia może być zbawienne. Jednak w ostatecznym rozrachunku duże różnice nie będą dla organizmu korzystne. Dlatego lepiej nie pić bardzo zimnych napoi. Nie powinno się gwałtownie zanurzać w zimnej wodzie. Do basenu czy jeziora trzeba wchodzić stopniowo, nie można mocno rozkręcać klimatyzacji.
6 Ochłodzenie mieszkania
W czasie gorących dni zasłaniamy okna od słonecznej strony, odsłaniamy je dopiero w momencie, gdy będzie wieczór i temperatura spadnie w pomieszczeniach klimatyzowanych okna i drzwi powinno się zamykać. Można zdecydować się także na elektryczne wentylatory.
7 Uwaga na dzieci i starsze osoby
To takie organizmy najgorzej reagują na upały. Dzieci nie powinny być długo na dworze, ponieważ mogą zapominać o piciu wody i osłonie ciała przed słońcem. Osoby starsze nie czują dobrze pragnienia, powinny być pod stałą uwagą.
8 Zwierzęta
Jeśli ktoś ma zwierzęta to musi zadbać o dostęp do świeżej chłodnej wody oraz w miarę możliwości trzeba im zapewniać również możliwość przebywania w chłodnych pomieszczeniach.
9 Konsultacja z lekarzem
Jeśli ktoś cierpi na jakieś choroby to warto skonsultować się z lekarzem. Od takiego osoby będzie można dowiedzieć się co najlepiej zrobić przy danych dolegliwościach. Osoby, które przyjmują leki moczopędne mogą stosować specjalne preparaty, które będą chronić przed odwodnieniem. Osoby mające problem z układem krążenia, żylakami czy kobiety w ciąży mogą mieć problem z opuchlizną, gdyż ciepło będzie nasilać problemy z krążeniem.
10 Wezwanie pomocy
Jeśli dojdzie do przegrzania osoba będzie miała suchą i gorącą skórę, pojawią się drgawki czy majaki to koniecznie trzeba wezwać pogotowie albo lekarza. Do przybycia pomocy specjalistycznej taką osobę trzeba ułożyć w chłodnym pomieszczeniu z nogami lekko uniesionymi do góry, zdjąć ubrania i spryskiwać wodą w temperaturze 25-30 stopni.